13.7.2017 / Gösterim Sayısı : 549

ANKARA’DA ORGANİK TARIM YAYGINLAŞIYOR.

#ORGANİK TARIM

                İl Müdürümüz Bülent KORKMAZ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer ARSLAN ve İlimiz organik tarım birimi personeliyle Ankara'da Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında 2014 yılında Ayaş ilçesi Gökler mahallesinde tesis edilen organik elma, armut ve erik bahçelerinde incelemelerde bulundu. Proje sahibi üreticilerle fikir alışverişinde bulunan Korkmaz, Ankara'da organik üretim alanlarının artırılması için bu tür projelerin önemine dikkat çekti ve bugün itibariyle Ankara'da 100 çiftçinin 35.000 dekar alanda organik tarım faaliyetini sürdürdüğünü, 15.000 organik küçükbaş hayvan varlığı ve 500 adet arılı kovanla organik bal üretimi yapıldığını söyledi.

İl Müdürü Korkmaz son yıllarda dünyada, ülkemizde hatta İlimizde organik ürünlere talebin arttığını bu nedenle İlimizde organik tarım alanlarının artırılması için çalışmaların yapıldığını kaydetti. Üretimin artmasıyla birlikte fiyatların normal seyrinde devam edeceğini ve toplumun tüm kesimlerinin organik ürünleri rahatlıkla tüketebileceğinin önemine vurgu yaptı. Müdürlük olarak organik ürünlerin tanıtılmasına yönelik 2016 yılında tanıtım yapıldığını kaydeden Korkmaz, bu tanıtımların 2017 yılında da devam edeceğini belirtti. İlimizdeki üreticilerin ürünlerini pazar günleri kurulan %100 organik ürünler pazarlarda ve marketlerde satılabildiği gibi diğer illerde kurulan organik pazarlarda da değerlendirildiğini söyledi.

Tüketicilere de önemli uyarılarda bulunan İl Müdürü Korkmaz, organik ürünlerin Bakanlık tarafından yetkilendirilen kontrol ve sertifikasyon kuruluşları tarafından denetlenen ve sertifikalandırılan ürünler olduğu; ambalajlı organik ürünlerde organik tarım logosunun ve kontrol sertifikasyon kuruluşunun logosunun mutlaka bulunması gerektiğini bildirdi. Müdürlüğümüz organik tarım birimi tarafından üretim alanlarında ve satış yerlerinde gerekli denetimlerin yapıldığını, organik olmayan ürünlerin organik ürün adı altında pazarlanması durumunda direkt müdahale edildiğini, 5262 sayılı Organik Tarım Kanunu'na göre işlem yapıldığını kaydeden Korkmaz, organik olmayan bir ürünü organik ürünmüş gibi pazarlayanların Alo 174 Gıda Hattına bildirmesinin önemine vurgu yaptı.


''