17.7.2017 / Gösterim Sayısı : 445

TUNUS TARIM BAKANLIĞI HEYETİ İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜ ZİYARET

#TUNUS TARIM BAKANLIĞI HEYETİ  İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜ ZİYARET

Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak isteyen Tunus Tarım Bakanlığı heyeti İl Müdürlüğümüzü ziyaret etti.

İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, İl Müdür Yardımcımız Veysal ÇETİN,  Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mehmet DEHŞET ve ilgili teknik personelle bir araya gelen Tunus Tarım Bakanlığı heyetine Ülkemizde ve Ankara'da yapılan tarımsal faaliyetler ve yapılanmalar, ekonomik yatırımlar ve "Genç Çiftçi Projesi" hakkında bilgiler verildi.

Konuk heyeti,  Müdürlüğümüzde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden İl Müdürümüz Bülent KORKMAZ Ankara'nın ülkemizin Başkenti ve aynı zamanda tarımın da başkenti olduğunu ifade ederek, Ankara'nın Türkiye'de 9 üründe 1. Sırada 8 üründe 2. Sırada ve 5 üründe 3. Sırada olduğunu vurgulayarak, Ankara'nın ülke ekonomisine, yıllık 5.5 milyar TL Gayri Safi Milli hasılaya katkı verdiğini belirtti.  İl Müdürlüğü olarak 2007 - 2015 yılları arasında 133 tarımsal sanayi projesinin destekleme kapsamına alındığını söyleyen KORKMAZ  aynı zamanda Bakanlığımıza bağlı olan TKDK ile birlikte 530 Projeye destek verildiğini ifade etti. Sözlerine devam eden KORKMAZ bu projelerin içerisinde Bitkisel ve hayvansal ürün işleme ve paketleme, çelik silo, soğuk hava deposu ve alternatif enerji üretim kaynağına desteklemeler verildiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra konuk heyet Bakanlığımızın destekleri ile kurulan Mamak İlçemizde yer alan Alternatif enerji kaynağı kullanılarak Serada domates ve patates üretimi yapılan tesisleri gezerek, incelemelerde bulundu. Konuk heyet buradan Elmadağ İlçesine geçerek, "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında örtü altı sebze yetiştiriciliği ve çatı uygulamalı güneş enerji sistemlerini ziyaret etti. Konuk  heyetin yönelttiği sorular cevaplandırılarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.  


''