2.8.2017 / Gösterim Sayısı : 427

KADIN GİRİŞİMCİLER ÜRETİME BAŞLADI

#BEYPAZARI SERA AÇILIŞI-02.08.2017

Bakanlığımızca yürütülen "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Ulusal Eylem Planı çerçevesinde, kadın çiftçilere eğitimlerle mesleki beceri kazandırarak, tarımda kadın istihdam oranı ve girişimcilik kapasitesinin artırılması amacıyla İl Müdürlüğümüzce Beypazarı Yoğunpelit Mahallesi'nde hayata geçirilen "Kadın Çiftçiler Yeşil Üretim ile Domates Üretiyor, Hayatları Değişiyor" adlı proje meyvelerini vermeye başladı.

Enerji ihtiyacının güneş enerjisi ile karşılandığı 2000 m2'lik serada ilk ürünlerin alınmaya başlanması dolayısıyla Beypazarı Yoğunpelit Mahallesi'nde tanıtım ve hasat programı düzenlendi. Programa Ankara Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Bakanlığımız Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Gürcan Özdağ, İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, İl Müdürlüğümüz yönetici ve çalışanları ile çiftçiler katıldı.

Programda bir konuşma yapan Ankara Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, dünya nüfusunun artmasına karşılık tarım alanlarının artmadığı, hatta bir kısmının da azaldığına dikkati çekerek, artan dünya nüfusunu besleyebilmenin yolunun birim alandan elde edilen verimin artırılmasından geçtiğini vurguladı. Sera uygulamasının bu yollardan biri olduğunu kaydeden Bozdemir, son 10-15 yıllık dönemde sanılanın aksine Türkiye'de tarımsal üretimde azalma değil artış olduğunu belirterek şunları söyledi: "Tarımda istihdam ettiğimiz çalışan sayısı azaldığı halde daha fazla üretim elde etmeye başlamışız. Bu da doğru şeyler yaptığımızı gösteriyor. Burada hem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın, hem de İl ve İlçe Müdürlüklerimizin büyük katkıları var. Tarıma çok destek veriyoruz. Yeter ki çiftçimiz, köylümüz üretsin" dedi.

Seranın kadın çiftçiler tarafından kurulmasının ve kadın girişimciliğinin gelişmesinin de çok önemli olduğunu dile getiren Bozdemir, projeye destek veren herkese teşekkür etti.   

İl Müdürümüz Bülent Korkmaz ise Ankara'nın başkent olması hasebiyle bir memur kenti olarak bilinmesine karşılık çok önemli bir tarım kenti, hatta, tarımın başkenti olmaya aday bir şehir olduğunu ifade ederek, gerek bitkisel ve hayvansal üretim hasılası ve gerekse tarım arazisi varlığı ile de bunu ortaya koyduğunu kaydetti.

Projenin gerçekleştirildiği Beypazarı ilçesinin de önemli bir tarımsal potansiyele sahip olduğunu kaydeden İl Müdürü Korkmaz, "Böylesine önemli bir tarım potansiyeli olan bir ilçede bu potansiyelin daha verimli ve etkin kullanımı adına Bakanlığımızca gerek çiftçilerimizin eğitilmesi, gerekse eğitilen ve kooperatifler veya bugünkü gördüğümüz organizasyon şeklinde örgütlenmiş çiftçilerimize çok büyük destekler ve kaynaklar aktarılmaktadır. Bu kapsamda Beypazarı çiftçisine 2016 yılında hak edişleri tamamlanarak 2017 yılı içerisinde 9,7 milyon TL kaynak aktarılmıştır. Buna karşılık Beypazarı ilçesi tarım ve hayvancılık üretimine katkının yanı sıra işsizliği önlemede de emniyet subabı görevi görmüş ve Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir rakamla nüfusunun % 61'ine istihdam sağlamıştır" dedi.

İl Müdürü Korkmaz, Beypazarı'nda gerçekleştirilen projenin pilot bir uygulama olduğunu, bundan sonraki süreçte gerek Bakanlığımızın ve gerekse Valiliğimizin destekleriyle bu projeleri yaygınlaştırmayı amaçladıklarını belirtti.

Bakanlığımız Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Gürcan Özdağ da, Bakanlık olarak kırsalda kadın girişimciliğine verdikleri önemi anlatarak, 2016 yılında 110 bin kadına eğitim verdiklerini, 2017 yılında bu rakamı % 50-60 oranında artıracaklarını söyledi. Özdağ, bütün çalışmalarda kadın çiftçileri ön planda tuttuklarını, çünkü kadınların kendilerini eğittikleri gibi aynı zamanda bilgilerini paylaştıklarını ve öğrendiklerini uyguladıklarını, dolayısıyla kadınlarla yapılan projelerde daha fazla verim aldıklarını vurguladı.

Projeden yararlanan kadın çiftçiler adına konuşan Satı Erdoğan ise, kendileri için yapılan güneş enerjili sera projesi ve verilen eğitimler sayesinde üretim ve yetiştiricilik anlamında beceriler kazandıklarını ve gelir seviyelerinin arttığını belirterek, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Ankara Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir ve İl Müdürümüz Bülent Korkmaz kadın çiftçilerle birlikte serada domates hasadı gerçekleştirdi. Eğitime katılan kadın çiftçilere sertifikalarının da verildiği tören, hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi. 


''