24.8.2017 / Gösterim Sayısı : 277

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ GIDA DENETİMLERİ TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

#KURBAN BAYRAMI DENETİMİ

Ankaralıların Kurban Bayramını sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirebilmeleri için İl Müdürümüz Bülent KORKMAZ başkanlığında Gıda ve Yem Şube Müdürü Seda TÜRKKAŞ ve Teknik Personelle birlikte İşletmelere denetim yapıldı.

Bayramların vazgeçilmez ürünleri olan tatlı, çikolata, pasta, börek imalat ve satış yerlerine yönelik denetimlerin sıklaştığı, Özellikle son hafta içerisinde yoğunlaşan denetimlerde imalathane ve satış yerleri, hijyen şartlarının yanı sıra kullanılan ürünler, son kullanma tarihleri, depolama şartları yönünden sıkı bir şekilde denetleniyor. Yapılan denetimlerde mevzuata aykırı şartlar taşıyan işyerlerine ise cezai işlem uygulanıyor.

            Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak Ankaralıların Kurban Bayramında bir sıkıntı yaşamamaları için bütün imkanların seferber edildiğini, bir yandan kurban satış yerlerinde aralıksız olarak denetimler devam ederken, özellikle bayramda tüketimi önemli oranda artan tatlı, çikolata, börek imalat ve satış yerlerine yönelik denetimlerin artırıldığını kaydeden İl Müdürümüz Bülent KORKMAZ, "Kurban Bayramı her ne kadar et tüketiminin arttığı bir bayram olsa da tatlı, şekerleme ve börek çeşitleri tüketiminde de önemli artışlar yaşanıyor. İl ve ilçe müdürlükleri olarak bu durumu dikkate alarak her bayram olduğu gibi bu bayramda da bu yöndeki denetimlerimizi artırdık. Amacımız Ankaralıların bayramı huzur ve sağlık içerisinde geçirmelerini sağlamaktır" dedi.

            İşletmelere de uyarılarda bulunan KORKMAZ, bayram dolayısıyla artan yoğunluk sebebiyle bazı işletmelerde özellikle hijyen konusunda meydana gelebilecek aksaklıklara asla müsamaha göstermeyeceklerini vurgulayarak şunları söyledi: "Ankaralıların güvenilir gıda tüketmelerini sağlamak bizim en önemli görevimiz. Bu konuda kesinlikle tavizimiz yok. Bu açıdan işletmelerimizin titiz ve dikkatli davranmalarını istiyoruz. Hiç kimsenin bayramdaki yoğunluğu bahane ederek hijyenden ödün vermesini kabul etmeyiz."

            Denetimlerin bayram boyunca da devam edeceğini ifade eden KORKMAZ,Ankaralılardan da gördükleri aksaklıkları 174 Alo Gıda Hattı ile il ve ilçe müdürlüklerine bildirmelerini istedi.


''